Evropsko sećanje: 1989. u Evropi i Balkanskim zemljama
Sa ciljem razmene iskustava i zajedničkog promišljanja o uticajima koje su događaji 1989. godine imali na ujedinjenu Evropu i bivše jugoslovenske države, u okviru projekta „30 godina od pada Berlinskog zida – značaj i naučene lekcije“ organizovano je okupljanje partnera u Crnoj Gori.
Nosilac projekta Centar za demokratsku tranziciju pripremio je zanimljiv program na dve lokacije – Bijelom Polju i Podgorici.
Predstavnici i predstavnice partnerskih udruženja iz Italije, Belgije, Poljske, Hrvatske, Mađarske i Srbije 12. decembra bili su gosti opštine Bijelo Polje i učestvovali na konferenciji „Borba protiv nasilnog ekstremizma na lokalnom nivou“. Na prvom panelu, istaknuto je da su oblici nasilnog ekstremizma i radikalizacije koji vode ka terorizmu globalne pojave kojima se svako društvo mora aktivno i odlučno suprotstavljati kako u svojoj zajednici, tako i na državnom, regionalnom i međudržavnom nivou.
Drugi panel bio je posvećen temama koje su udruženja-partneri na projektu „30 godina od pada Berlinskog zida – značaj i naučene lekcije“ odabrali kao ključne i o kojima su u svojim zemljama organizovali javne debate. Sociolog Miloš Perović, ispred udruženja HMM…, govorio je o odnosu između pada Berlinskog zida i ekspanzije neoliberalizma kao globalnog socio-ekonomskog sistema. Perović je naglasio da su događaji 1989. godine marginalizovali progresivnu alternativu neoliberalizmu što je u narednim decenijama dovelo do uspona ekstremne desnice.
U petak 13. decembra, učesnici i učesnice okupljanja u Crnoj Gori prisustvovali su sastanku Nacionalne platforme za suzbijanje nasilnog ekstremizma i radikalizacije koji vode ka terorizmu u Podgorici, kao i razgovoru pod nazivom „Da li je agresivni nacionalizam uzrokovao rat u bivšoj Jugoslaviji”.
Projekat „30 godina od pada Berlinskog zida – značaj i naučene lekcije“ realizuje Centar za demokratsku tranziciju – CDT iz Podgorice (Crna Gora) u partnerstvu sa: European Projects Association (Belgija), CEMAS Research Center for International Cooperation of Sapienza University of Rome (Italija), Centre for International Relations (Poljska), Central European Heritage (Mađarska), Udrugom Fališ (Hrvatska) i Udruženjem HMM… iz Novog Sada (Srbija).
Projekat je podržan od strane Evropske unije kroz program „Evropa za građane i građanke“.
Fotografije: Centar za demokratsku tranziciju