„LOKOMOTIVA 2020“: Šta je rodno zasnovana diskriminacija i intersekcionalnost?
Ovogodišnji program podrške neformalnim grupama mladih da se aktivno uključe u društveni život i razviju i sprovedu svoje ideje u lokalnoj zajednici prvi put je tematski i bavi se pitanjima iz oblasti rodne ravnopravnosti.
Za članove i članice grupa čije aktivnosti su dobile podršku u prvom krugu konkursa, osim obuke posvećene pripremi za što uspešniju realizaciju akcija, organizovana je i edukativna radionica sa ciljem da im pruži dodatna znanja i pomogne u razumevanju problema kojima se njihove ideje bave.
Uvodno predavanje o razlici između pola i roda pripremila je članica „Inicijative za ravnopravnost, inovativnost i društveni angažman – IRIDA“ i nekadašnja učesnica „Lokomotive“ Aleksandra Grujić.
O identitetu, diskriminaciji i tipovima diskriminacije, intersekcionalnosti, osetljivim grupama i značenju rodne ravnopravnosti za različite grupe žena govorila je predstavnica „Kuće rodnih znanja i politika Gender Knowledge Hub“ Višnja Baćanović. Učesnice su imale priliku da čuju i informacije o različitim strategijama ženskog pokreta, kao i aktulenosti vezane za CEDAW izveštavanje naše zemlje i aktivnosti Ženske platforme za razvoj Srbije.
Na kraju programa, članice „Lokomotiva“ tima Dušica Stojadinović i Višnja Nežić predstavile su organizacije i udruženja iz Novog Sada koja se bave rodnim pitanjima i sa kojima je u budućnosti moguće uspostaviti saradnju.
Program „LOKOMOTIVA 2020“ sprovode udruženja HMM… i BalkanIDEA Novi Sad uz podršku programa OPENS 2019, koji se sufinansira sredstvima Grada Novog Sada, Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu AP Vojvodine i Ministarstva kulture i informisanja.