Rezultati istraživanja „INBOX“
Publikacija „INBOX“ obuhvata rezultate istraživanja koje je sprovedeno u okviru istoimenog projekta, kao i priručnik za unapređenje informisanja, namenjen učeničkim parlamentima srednjih škola.
Štampano izdanje biće završeno u narednih nekoliko nedelja, kada će biti organizovana i zvanična promocija.
Elektronska publikacija može se pogledati ovde.
Kompletan izveštaj o sprovedenom istraživanju može se pogledati ovde.
„INBOX – Istraživanje: Korišćenje informacionih tehnologija (IT) u sistemu informisanja učenika srednjih škola u Vojvodini i uticaj koji različiti oblici komunikacije imaju na stepen informisanosti i aktivizma“ sprovelo je udruženje „HMM…“ iz Novog Sada, u okviru istoimenog projekta, a uz finansijsku podršku Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu.
Projekat je realizovan u svih 40 opština i gradova u AP Vojvodini u kojima postoje redovne državne srednje škole. Anketiranje je sprovedeno u periodu od 18. septembra do 20. novembra 2015. godine.
Uzorak su činile tri grupe ispitanika: 1. predstavnici škola* – od ukupno 121 redovne državne srednje škole u AP Vojvodini upitnik je popunilo njih 88 (73%); 2. predsednici učeničkih parlamenata – od ukupno 121 predsednika, upitnik je popunilo njih 84 (69%); 3. učenici redovnih državnih srednjih škola iz 12 škola izabranih randomiziranim izborom u 12 opština/gradova u AP Vojvodini (Apatin, Subotica, Pančevo, Alibunar, Sremska Mitrovica, Sečanj, Temerin, Irig, Čoka, Titel, Šid, Novi Sad) – ukupno je anketirano 279 učenika, od toga 80 učenika prvog razreda, 68 učenika drugog razreda, 76 učenika trećeg razreda i 55 učenika četvrtog razreda.
Istraživanje je realizovano u dve faze – u prvoj su anketirani predstavnici škola i predsednici učeničkih parlamenata koristeći on lajn upitnike, ali uz ostavljanje mogućnosti da se anketa popuni i na druge načine; u drugoj fazi sprovedeno je terensko istraživanje u odabranim školama.
Polazište i potreba za istraživanjem nalazi se u definicije informisanja mladih kao mogućnosti pristupa potpunim, objektivnim, razumljivim i pouzdanim informacijama o svim pitanjima i potrebama koje mladi izraze, te značaja koju informisanost ima za participaciju mladih – ukoliko nema informaciju, mlada osoba ne može učestvovati u aktivnostima ili koristiti uslugu koja je njoj namenjena. „INBOX“ je imao za cilj da sagleda aktuelnu praksu korišćenja informacionih tehnologija u procesima razmene informacija unutar škole (između školske uprave i školske administracije, učeničkog parlamenta i učenika), kao i aktuelnu praksu eksterne komunikacije – razmene informacija škole i učeničkog parlamenta sa lokalnom zajednicom i mladima u lokalnoj zajednici.