Konferencija „Evropski horizonti 1917. – značaj i naučene lekcije“
Centar za demokratsku tranziciju od 27. do 30. novembra organizovao je u Crnoj Gori „Evropske dane umrežavanja“ u okviru kojih je održana i konferencija „Evropski horizonti 1917. – značaj i naučene lekcije“.
Za istoričare/ke, civilne aktiviste/kinje, novinare/ke i mlade iz sedam evropskih i balkanskih zemalja prvog dana susreta upriličena je poseta Starom kraljevskom gradu Cetinju, sa akcentom na poslanstva evropskih zemalja sa kraja XIX i početka XX veka, poseta muzeju kralja Nikole i galeriji “Miodrag Dado Đurić”.
U sredu 29. novembra, u prostorijama Sportskog i kulturnog centra Univerziteta Crne Gore u Podgorici, organizovane su dve panel diskusije. Program su otvorili ministar evropskih poslova Crne Gore Aleksandar Andrija Pejović i Milica Kovačević ispred CDT-a.
Na prvom panelu “Horizonti evropske istorije i politike od 1917. do 2017”, istoričar Boban Batrićević, podsećajući na važne događaje koji su se dešavali od 1917. do danas, kazao je da su ideje iz 1917. na pravi način proklamovane svetu 1945. – jer je svet u strahu da se ponovo ne stvori fašizam u Evropi nastojao da pravednije postupa.
Predstavnik udruženja HMM…, sociolog Miloš Perović, govorio je o pozitivnim aspektima Oktobarske revolucije naglasivši da su tada po prvi put “mali ljudi” – radnici i seljaci postali bitan subjekat u društvu. “Politika više nije bila privilegija samo za bogate. Stepen socijalne nejednakosti je redukovan na najmanju moguću meru. Žene su igrale zapaženu, možda i odlučujući ulogu u revolucionarnom period u SSSR-u. Žene su se izborile za pravo glasa u celokupnoj ljudskoj istoriji, tada je usledilo i masovno zapošljavanje žena, a 1920. u SSSR je prvi put legalizovano pravo na abortus”.
U razgovoru su učestvovali i Branko Sekulić iz Udruge Fališ iz Hrvatske, Malgorzata Bonikowska, istoričarka iz Poljske i Peter Remeni, civilni aktivista iz Mađarske.
Naziv drugog panela bio je “Odjeci 1917. kroz stvaranje evropskih vrednosti u kulturi, umetnosti i evropskom načinu življenja”, a otvorila ga je istoričarka umetnosti Tatjana Koprivica izlaganjem o najznačajnijim momentima u evropskoj umetnosti koji su obeležili prethodnih 100 godina.
Laura Pietrosanti iz organizacije Opera Nomadi iz Italije govorila je o fenomenu Roma u Evropi – o naciji bez zemlje, civilna aktivistkinja Sonja Dragović o urbanom biciklizmu, dok je Frederic Fabre iz belgijske organizacije European Project Association podsetio na neke značajne prekretnice u ženskom pokretu u Evropi.
Konferencija u Crnoj Gori organizovana je kao četvrta aktivnost projekta „European Horizons of 1917 – its significance and lessons learned“ čiji je nosilac Centar za demokratsku trazniciju iz Podgorice (Crna Gora), a partneri: Central European Heritage – Pečuj (Mađarska), Pagani Maurizio Silvio – Milano (Italija), Fundacja Centrum Stosunkow Miedzynarodowych – Varšava (Poljska), European Projects Association – Brisel (Belgija), Udruga Fališ – Šibenik (Hrvatska) i udruženje HMM… – Novi Sad (Srbija). Projekat je podržan od strane Evropske unije kroz program „Evropa za građane i građanke“.
…
U radu skupa, kao predstavnici udruženja „HMM…“, učestvovali su Miloš Perović, sociolog i Miljan Bosiljčić, istoričar.